Version

  Home

   

Rreth Institutit

Misioni

Instituti i Ēėshtjeve Kombėtare ėshtė njė ent kėrkimor dhe studimor i pavarur (Think Tanks). Ai synon tė punojė pėr konsolidimin e parimeve demokratike tė zhvillimit tė shoqėrisė dhe tė institucioneve nė Shqipėri, nė sigurimin kombėtar, nė zhvillimin social-ekonomik tė vendit, nė mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut si dhe integrimin europian tė Shqipėrisė. Nė ushtrimin e funksioneve tė tij mbron nė ēdo rast interesin publik, si dhe tė drejtat kushtetuese e ligjore tė shtetasve.

Zyra Qėndrore

Zyra jonė kombėtare ndodhet nė Tiranė dhe pėrgatit organizimin e programit tė aktiviteteve, takimeve dhe konferencave tė institutit. Ajo gjithashtu pėrgatit dhe administron botimet e Institutit. Zyra Kombėtare nė tė ardhmen do tė drejtojė dhe ndihmojė degėt e saj, qė do tė krijohen sė shpejti jashtė Shqipėrisė, nė lidhje me funksionimin dhe aktivitetet e tyre lokale dhe ato tė pėrbashkėta.

Stafi i institutit

Degėt

Instituti po punon pėr themelimin e degėve tė tij nė SHBA, Kanada, Angli, Europė dhe nė vende tė tjera tė botės. Degėt e institutit do tė zhvillojnė takime dhe aktivitete tė rregullta me tė ftuar tė ndryshėm, tė cilėt do tė flasin jo vetėm pėr problemet qė shqetėsojnė shoqėrinė shqiptare, por dhe pėr ato ndėrkombėtare. Kėto aktivitete mund tė zhvillohen nė bashkėpunim me Zyrėn tonė Kombetare dhe me Institutet homologe si partnerė nė vendin ku ndodhet kjo degė dhe do tė organizohet aktiviteti. Tė gjitha kėto aktivitete dhe veprimtaria e tyre do tė zhvillohen nė pajtim me Statutin e institutit.

Konferenca Vjetore Kombëtare pėr Ēėshtjet e Brendshme

Një Konferencë vjetore për Politikat dhe Çështjet e Brendshme do të organizohet nga INA çdo vit. Ajo do të përqendrohet në problemet  dhe çështjet e brendshme të Shqipërise, sipas fushave të ndryshme të jetës. Ekspertë të ndryshëm nga vendi dhe të ftuar të huaj do të mblidhen së bashku me anëtarë të INA-s, të presidencës, parlamentit, qeverisë shqiptare dhe pjesëmarrës të tjerë për të diskutuar mbi këto probleme.

Konferenca Vjetore Kombėtare pėr Politikėn e Jashtme

Njė Konferencė vjetore pėr Politikėn e Jashtme do tė organizohet sė shpejti. Kjo do tė jetė njė ngjarje tjetėr e rėndėsishme pėr zhvillimet nė vend, organizuar nga Instituti, dhe do tė zhvillohet ēdo vit. Ekspertė nga gjithė vendi dhe bota do tė bashkohen me anėtarėt e INA-s, tė qeverisė shqiptare, parlamentit, presidencės, diplomatė dhe pjesemarrės tė tjerė tė interesuar pėr dy-ditė pėr tė prezantuar dhe diskutuar mbi kėto probleme. Konferenca do tė mbahet ēdo vit nė Tiranė me mbėshtetjen e INA-s. Kėto konferenca zakonisht tėrheqin shumė njerėz.

Raport Special

Ky Raport Special botohet njė herė nė vit dhe trajton problemet aktuale tė demokracisė nė Shqipėri, zhvillimet politike, sigurinė kombėtare, pushtetin gjyqėsor, shoqėrinė civile dhe median. Qysh nga fillimi i tij, ky “Raport i Posaēėm” njihet si njė nga botimet mė nė zė tė Institutit dhe ka gjetur mbėshtetje nė shumė institucione kryesore tė shtetit dhe ato ndėrkombėtare qė veprojnė nė vend. Lexuesit e kėtij raporti do tė pėrfitojnė nga gama e gjerė e ēėshtjeve tė trajtuara dhe analiza korrekte e profesionale e specialistėve tanė tė fokusuar mbi problemet dhe ēėshtjet e brendshme tė Shqipėrisė.

Interesat Primare tė Veprimtarisė Kėrkimore

  • Siguria kombėtare
  • Forcimi i institucioneve publike
  • Integrimi europian
  • International Relations.
  • Trashėgimia kulturore kombėtare dhe e Europės Jug-Lindore
  • Krijimi i nje elite tė re politikanėsh
  • Lufta kundėr korrupsionit dhe krimit tė organizuar
  • Paqja dhe zgjidhja e konflikteve

Fusha e Veprimtarisė

Instituti me veprimtarinė e vet kėrkimore ka pėr qėllim kryesor:

 • Kultivimin dhe emancipimin e shoqërisë shqiptare drejt një shoqërie demokratike.
 • Krijimin e një klime paqësore në vend, larg interesave të ngushtë politikë.
 • Nxitjen e qeverisë për të ndërmarrë reforma ekonomike për një zhvillim  social-ekonomik të vendit, drejt standardeve europiane. Vend të veçantë do të tregojë ndaj privatizimit të sektorit publik dhe sidomos atij strategjik.
 • Inkurajimin e politikave publike dhe funksionimin e administratës publike, si faktor parësor për zhvillimin e shoqërisë dhe të shtetit.
 • Forcimin e institucioneve publike dhe formimin e një elite të re politike me vizion bashkëkohor.
 • Nxitjen e qeverisë dhe të organeve të tjera për të ndërmarë hapa të domosdoshëm në aspektin legjislativ nëpërmjet hartimit të ligjeve për problemet me të cilat përballet shoqëria shqiptare.
 • Mbështetjen dhe nxitjen e qeverisë për të ndërmarrë reforma të thella në sistemin e drejtësisë me qëllim forcimin dhe pavarësinë e pushtetit gjyqësor, sidomos të forcojë luftën kundër korrupsionit.
 • Angazhimin për forcimin më tej të sigurisë kombëtare si kusht i domosdoshëm për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit drejt integrimit europian.
 • Inkurajimin e qeverisë për të forcuar më tej sigurinë dhe  rendin  publik në vend, si dhe të forcojë luftën ndaj terrorizmit dhe krimit të organizuar.
 • Dhënien e kontributit për realizimin e një politike të jashtme eficiente, larg diletantizmit dhe apatisë patriake. Vend të veçantë do ti kushtojë dhe marrëdhënieve ndërkombëtare.
 • Mbrojtjen e trashëgimisë kulturore kombëtare dhe kujdesin e veçantë ndaj gjuhës shqipe.

Qëllimet e veta instituti i realizon me mjete paqësore dhe demokratike si:
konferenca, simpoziume shkencore, botime informative e periodike, konferenca shtypi etj.

Struktura Organizative

Instituti ka organizimin e vet tė brendshėm dhe organet e veta drejtuese tė zgjedhura nė mėnyrė demokratike. Ai u nėnshtrohet statutit dhe ligjeve tė shtetit.

DREJTOR I PĖRGJITHSHĖM

Kastriot FRASHËRI

DREJTOR EKZEKUTIV

Shpetim CAMI

KANCELAR

Dr. Hysen XHAJA

Senati

Forumi mė i lartė i Institut ėshtė SENATI. Nė tė marrin pjesė antarėt themelues, “Antarėt e Nderit”e tė zgjedhur tė tjerė.

Bordi i Drejtorėve

Bordi Drejtues drejton veprimtarinė e Institutit. Ai harton programin e veprimtarive tė tij, miraton buxhetin dhe bilancin financiar, koordinon veprimtaritė e institutit me organizma dhe organizata tė tjera qeveritare dhe joqeveritare, ndihmon dhe drejton departamentet e institutit. Ai merr nė analizė probleme tė pėrgjithshme e tė veēanta dhe merr vendimet pėrkatėse brenda tė drejtės sė sanksionuar nė Statut.  

Bordi i Drejtorėve
Antarėt e Bordit tė Drejtorėve tė Institutit

Departamentet

Veprimtaria e Institutit organizohet nė Departamente. Punėn shkencore e udhėheqin drejtorėt e departamenteve. Pranė Institutit veprojnė kėto Departamente:

DEPARTAMENTI I POLITIKAVE TĖ SIGURIMIT KOMBĖTAR
Dr. Hasan Shkembi (Drejtor)

DEPARTAMENTI I ĒĖSHTJEVE SOCIALE
Prof. As. Dr. Gjergj Sinani (Drejtor)

DEPARTAMENTI I ĒĖSHTJEVE JURIDIKE DHE ADMINISTRATIVE
(Drejtor)

DEPARTAMENTI I MARRDHĖNIEVE NDĖRKOMBĖTARE DHE I POLITIKĖS SĖ JASHTME.
Znj. Griselda Doka (Drejtor)

DEPARTAMENTI I KULTURĖS DHE I TRASHĖGIMISĖ KOMBĖTARE
Dr. Luan Malltezi (Drejtor)

 

  Mirëseardhja e Presidentit

  Anëtarësimi

  Marrëdhëniet me Median

  Mbështetni INA

  Na kontaktoni

  Links

 

Copyrights © 2006 INA. All rights reserved. Designed by Albania Web Solutions